- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Spice Pouch Packing Machine
Spice Pouch Packing Machine
We are a leading Manufacturer of spices packing machine, automatic spice packaging machine, spices pouch packing machine and pneumatic pouch packing machine from Faridabad, India.
Spices Packing Machine
Product Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Shiv Associates |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Motor Horse Power | 1/2 HP |
| Packing Speed | 40 - 90 Pouches / Per Minutes |
| Body Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Spice Packaging Machine
Product Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Shiv Associates |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Motor Horse Power | 1/2 HP |
| Packing Speed | 40 - 90 Pouches / Per Minutes |
| Body Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spices Pouch Packing Machine
Product Price: Rs 90,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Shiv Associates |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Motor Horse Power | 1/2 HP |
| Packing Speed | 40 - 90 Pouches / Per Minutes |
| Body Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pneumatic Pouch Packing Machine
Product Price: Rs 1,85,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Model Name/Number | SA - 030 |
| Packaging Material | Laminated Film 2 Layer |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Speed | 35 Pouch/ m |
| Voltage | 220 V |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Machine Power | 0-1 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Shiv Associates |
| Sealing Type | Center Sealing |
Yes! I am InterestedRequest A Callback