- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Pouch Packing Machine
Pouch Packing Machine
Our range of products include baby diaper pants combo pack packing machine, multi head combination weigher and ice cream packaging machine.
Baby Diaper Pants combo pack Packing machine
Product Price: Rs 2,10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Driven Type | Hydraulic |
Additional Information:
- Item Code: 141
- Production Capacity: Customer requirement
- Delivery Time: 10-15
- Packaging Details: you can pack adult diaper and baby diaper, Sanitary pad pack in this machine.like 40Pc,75Pc,100Pc etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Multi Head Combination Weigher
Product Price: Rs 15,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Brand | Shiv Associates |
| Size | 1800 x 1800 x 3350 mm |
| Model Name/Number | AS-090 |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 420 V |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 1400 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Motor Horse Power | 1 HP |
| Variety of Models | Reel Core Diameter 70 to 76mm, 200g-1 Kg, 1 Kg-5 Kg, 2kg-10 kg |
| Compressed Air Required | 8 CFM with 6 Bar Pressure |
| Filling Speed | 1000 to 4000 Pouches/hr |
Features:
- High performance
- Sturdily built
- Minimum maintenance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ice Cream Packaging Machine
Product Price: Rs 2,30,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 5000 Piece/Hour |
Yes! I am InterestedRequest A Callback