- Home
- »
- Our Products
- »
- Flow Wrap Machine
Flow Wrap Machine
Leading Manufacturer of urine container packing machine from Faridabad.
Urine Container Packing Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Details:
| Packaging Speed | 60–120 packs/min |
| Pack Width | 100–200 mm |
| Application | Medical Products |
| Automation Grade | Automatic |
| Film Material | Laminated Film |
| Max Film Reel Width | 500 mm |
| Sealing Type | Center Seal |
| Voltage | 240 V |
| Machine Material | Stainless Steel |
| Feeding Type | Manual Feeding |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Shiv-Pack |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Power Source | Electric |
| Motor Horse Power | 1/2 HP |
| Body Material | Stainless Steel |
Additional Information:
- Delivery Time: 7
Yes! I am InterestedRequest A Callback