- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Filling Machines
Filling Machines
Our range of products include granule filling machine, plastic packaging machines and automatic weigh filler machine.
Granule Filling Machine
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1000 pouch/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 100 g |
| Packaging Type | Pouches |
| Power Consumption | 220V |
| Weight | 600KG |
| Brand | SHIV PACKAGING SOLUTION |
| Hopper Capacity | 30 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Packaging Machines
Product Price: Rs 2,01,000 / PieceGet Best Price
Shiv Associates” are the foremost manufacturer of a comprehensive range of Automatic Packing Machine, Auger Filler Machine, Mass Mixer, Air Dryer, Multi Head Combination Weigher,
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Weigh Filler Machine
Product Price: Rs 5,75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 220-420 V |
| Packaging Material | Any Heat Sealable Laminated Films |
| Phase | Single and Three Phase |
| Filling Speed | 1000 to 4000 pouches/Hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Filling Capacity | 5 gm To 10 kg |
| Control | PLC Controlled |
| Mode of Operation | Pneumatic |
| Compressed Air | Required 8 CFM with 6 bar pressure |
| Dimension | 1200 x 1000 x 2550 mm (L x W x H) |
| Model No | SA-080 |
| Model | AS-100 |
Suitable For:
- Kurkure
- Potato Chips
- Chiwda
- Namkeen
- Dry-fruits
- Pulses
- Grains
- Tea
- Sugar
- Seeds
Specifications:
| Model | AS-100 |
| Control | PLC Controlled |
| Mode of Operation | Pneumatic |
| Filling speed | 1000 to 4000 pouches/hr (Depending upon the size) |
| Filling Capacity (Range) | 5 gms. To 10 kgs. |
| Packaging Material | Any heat sealable Laminated Films |
| Power Requirement | 220V Single Ph./420 V Three Ph. |
| Compressed Air Required | 8 CFM with 6 bar pressure |
| Variety of Models | 5-50 kg, 10-100g, 20-250g, 50-500g, 200g-1kg, 1kg-5kg, 2kg-10 kg |
| Mc. (L x W x H)/Wt. Approx. | 1200 x 1000 x 2550 mm./500 to 1500 Kgs. |
Yes! I am InterestedRequest A Callback