- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Face Mask packing Machine
Face Mask packing Machine
We are a leading Manufacturer of surgical face mask packing machine and surgical gloves packing machine from Faridabad, India.
Surgical Face Mask Packing Machine
Product Price: Rs 2,40,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Shiv Associates |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Motor Horse Power | 1/2 HP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Surgical Gloves Packing Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Shiv Associates |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Motor Horse Power | 1/2 HP |
| Body Material | Stainless Steel |
Machine size - l3600xW1500x2000mm
Net weight- 650kg
power Consumption - Electic Supply 220v,AC single Phase 50Hz
Motor - Crompton 1.5HP,Abron
Gearbox -crown,Star
Temperature controller -Multispain
Control Pannel - Jiyalal
Drive - Delta,Innovance,Invt
Heater Load - 2KW Max
Pouch Pulling - Die Roller
Pouch length Control - Photocellas well as timer based system
Pouch type -Four side
MAchine will have wheels
Film used - Laminated film
machine Operating - Mechanical
Yes! I am InterestedRequest A Callback